Egyesület

A Mecsekjánosiért Egyesületet 2002-ben hozták létre, helyi civilek.

Működési célként az alábbi hagyományőrző, helyi közösségformáló célokat határozták meg, amelyek mai napig meghatározzák az egyesület munkáját, programjait:

– A falusias településrész múltjára, történetére vonatkozó írott és tárgyi emlékek felkutatása, őrzése, kiállítás szervezése.

– A német nemzetiségi kultúra hagyományainak felelevenítése, ápolása.

– A települési önkormányzattal együttműködve a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköréről szóló 1991.évi XX.törvény 121.§ a) pontjában meghatározott közösségi kulturális hagyományok és értékek ápolása. Hagyományőrző és hagyományteremtő programok, rendezvények szervezése. Részt vállal minden olyan felnőtt és gyermek rendezvény szervezésében, amely a közösség érdekeit szolgálja.

– A lakosság közérzetének javítása, a nagycsaládosok, szociálisan hátrányos helyzetű családok, a magukra maradt idős emberek segítése, támogatása. Az etnikai kisebbséghez tartozó roma családok beilleszkedésének segítése.

– Egészségmegőrző, betegségmegelőző tevékenységek szervezése, támogatása. A szabadidősport infrastrukturális feltételeinek fejlesztése, a meglévő sportlétesítmények felújítása. Játszóházi foglalkozásokra, szabadidős játékprogramokra, sportolásra is egyaránt alkalmas grundok, játszóterek, sportpályák építése.

– A lakosság környezeti kultúrájának fejlesztése, a falu szeretetére, megóvására és védelmében való együttműködésre ösztönzés az egyesületi tagok személyes példa-és mintaadó magatartásán keresztül. Nagy figyelmet fordít a falu tisztaságának, természeti és társadalmi értékeinek megóvására, a környezet-és természetvédelemre.

– Biztosítja a tagok számára a rendszeres egyesületi élethez szükséges feltételeket, továbbá azt, hogy a tagok az Egyesületre vonatkozó jogszabályokat, előírásokat betartsák.

Mivel Mecsekjánosi falu évtizedek óta Komló város településrészét képezi, ezért az egykori falu német ajkú lakossága is megfogyatkozott, így különös hangsúlyt fektet az egyesület a német nemzetiségi hagyományok és a falusias települési jelleg megőrzésére, illetve a betelepülő új lakosok falusias közösségbe vonására.

Egyesületünk 70 fős tagsággal rendelkezik, akik kivétel nélkül a településrész lakói. Az egyesület elnökségével és az aktív tagok közreműködésével szervezzük programjainkat, egyesületi rendezvényeinket nagy sikerrel. Programjaink tervezésekor, megvalósításakor mindig próbáljuk anyagi helyzetünkhöz mérten színvonalas, minőségi rendezvényekkel kiszolgálni az egyesület tagjainak, a településrész, illetve a város lakóinak életét.

Civil szervezetként anyagi forrásaink szűkösek, ezért rendezvényeinkhez próbálunk megnyerni külső támogatókat, akik rendszerint Komló Város Önkormányzata és a helyi vállalkozókból, szolgáltatókból tevődnek össze.

Tevékenységek részletezése, bemutatása:

Egyesületünk 18 éves múltra tekint vissza, mely 18 esztendőben számos program gazdája vagy együttműködő partnere volt. Kiemelten kezeltük a helyi identitástudat megőrzését, megerősítését célzó rendezvényeket, illetve igyekeztünk településrészünk történetét, hagyományait, szokásait  megismertetni, megszerettetni az újonnan betelepülteknek. Ha egy évkört tekintünk, akkor januártól-decemberig az alábbi sorrendben követik egymást a programok: nőnapi bál, húsvéti játszóház, gyermeknap, falunap, szüreti felvonulás és bál, idősek napja, adventi játszóház, karácsonyi gyertyagyújtás követik egymást. Nem minden esztendőben valósította meg az egyesület az összes programot, mert ez a tagok aktivitásától, pénzügyi helyzetünktől, illetve a befogadott lakosok igényeitől-korosztályos eloszlásától is függött. De minden évben legalább 5 program megvalósult. Kiemelnék néhány programot melyekkel szeretném azt bemutatni, hogy az elmúlt időszakban mit tett az egyesületünk azért, hogy a helyben maradás érdekében fejlessze közösségünket a településrészen, megismertesse és megszerettesse a természeti és teremtett környezetünket.

Szinte az összes rendezvény alkalmával a fiatalokat is kiemelten bevonó programok kerültek megvalósításra. A húsvéti és adventi játszóházak a gyermekek és kiskamaszok számára szerveződtek a hagyományos kézműves tevékenységek mellett, a helyi szokások, hagyományok felelevenítése is a program része volt, hisz bevonásra kerültek azok a településrészen élő tősgyökeres lakók akik ezt a tudásukat szívesen osztották meg az újonnan érkezőknek, illetve felelevenítették az ott élők számára. A tojásfestés, berzselés, vagy adventi koszorú készítés közben a helyi sváb dalok, mondókák mellett a betelepített felvidékiek és magyarok által őrzött népi játékok, és kultúrkincs is megosztásra került.

A településrész történetét is több alkalommal örökítették meg, és elevenítették fel az ott élők különféle kiadványok formájában. Ennek a jelentősége mind a természeti mind a teremtett környezet tiszteletére, szeretetére annak alaposabb megismerésére irányult. Ezeken keresztül is megismerhették a településrész történetét az ide költözők, és egyben írott formában őrzi azt. A településrész óvodájában állandó német nemzetiségi kiállítást valósítottunk meg.

A fiatalok testi-lelki egészségének megőrzésére is figyelmet fordítottunk az elmúlt években. A falunapok alkalmával minden esetben, a helyi Plébános Atya is búcsú misét tartott, hisz a hagyományápolásnak meghatározó része a keresztény értékeink, szokásaink megélése a közösségben. Lelkünk egészségét szolgálja még, hogy más rendezvényekre is meghívjuk az Atyát, és ekkor is lehetőség volt a lelkünket könnyítő beszélgetésekre. Testünk egészség megőrzésének érdekében pedig számos rendezvényen volt lehetőség szűrővizsgálatok igénybevételére, véradásra, egészségmegőrzésre hangoló játékokra.

A helyben maradás érdekében tánccsoportot hoztunk létre, melynek tagjai ugyan időről-időre változnak, de a már elköltözöttek is szívesen jönnek vissza és vesznek részt egy-egy felkészülésen, szüreti felvonuláson-bálban. A tánccsoport tagjai német nemzetiségi ruhákba öltözve, német nemzetiségi táncokat táncolva járják be a településrészt, a helyi hagyományoknak megfelelően van minden évben megválasztva, hogy ki lehet bíró, bíróné vagy kisbíró.

Az egyesületünk hagyományőrző, hagyomány megtartó és részben hagyományteremtő szándékkal működik és ez megjelenik a programok tartalmában, megvalósításában is.

A civil szervezet adatai:

Elnök: Bodacz Zsolt

Alelnök: Iván Éva

Titkár: Molnár Melinda

Tag: Aipl-Ginder Krisztina

Tag: Fónai Erika

Tag: Molnárné Fülöp Anett

Tag: Vadas Viktória

Tiszteletbeli elnök: Reszelőné Cser Sarolta

Az Egyesület székhelye: 7300 Komló, Iskola u. 95.

Az Egyesület adószáma: 18321414-1-02

Az Egyesület email címe: mecsekjanosiert.egyesulet@gmail.com

Az Egyesület bankszámla száma: 50800142-11041726

Köszönettel fogadjuk adójának 1% felajánlását, amennyiben az egyesület céljainak megvalósítását támogatni szeretné.

Cím

7300 Komló, Iskola u. 95.